İhracatçı olabilir miyim?
Ülke ve şirket olarak büyümenin ve istikrara kavuşmanın sihirli sözcüğü ihracat olmak zorundadır.
İhracat sözcüğü ülkemizde gizemli bir sözcük adeta.Büyüklere veya büyük şirketlere tahsis edilmiş bir kelime olarak algılanıyor.Bu yanlış bir düşünce.
Bir çin`li firmadan 500-1000 USD tutarında bir mal talep ettiğinizde,sevinçle,mutlulukla bu talebinizi dikkate alır ve birim adet olarak çok adetli bir sipariş ise size derhal ücretsiz numune göndermeyi önerir.Bu firmalar da küçük ölçekli firmalardır çoğunlukla.
Bizde 65.000 firma yıllık 165 Milyar USD tutarındaki ihracat gerçekleştirebiliyor.Bu firmalardan da sadece 5.000 firma yılda bir (1)milyon USD ve üzeri ihracat yapıyor.Bir milyon dolar ve üstü rakamda ihracat gerçekleştiren firmalara yeşil pasaport verilmesi kararına istinaden ,verilen pasaport sayısı 5000 olduğu açıklandı.Bu rakamı da burdan çıkartıyoruz.
Geriye kalan 60.000 Firmanın ihracat rakamları bir(1)milyon USD nin altında demektir.
Bir diğer dikkat çekici gerçek de her yıl ihracatçı firma sayısına 10.000 yeni firma katılması ve bu firmaların bir sonraki sene ve senelerde tekrar ihracatçı olarak kayıtlarda gözükmemesi.
İhracat bir günde veya bir anda olabilecek bir ticaret şekli değildir.İhracat bir şüreçtir ve bu sürecin başlangıç noktası da karşılıklı iletişim ve ilişkidir.
Yeni ihracatçılar çıkarmak ve mevcut ihracatçıların ihracat rakamlarının artırılması için neler yapılmalıdır?
1-İhracat bir efsane,bir mucize gibi sunulmamalıdır,
2-İhracatçı adayları korkmadan,potansiyel hedefleri ile iletişime geçebilmeli ve ilişki kurabilmelidir.
3-Ekonomi bakanlığının bu konudaki araştırma teşvik ve desteklerini her bir potansiyel ihracatçı adayı kullanabilir.
4-İç piyasadaki satış-finansman-tahsilat problemlerinizi ihracatta yaşamaz ve istikrarlı bir firma olur,krizlerden minimum seviyede etkilenirsiniz.
5-Potansiyel ihracat teklifleri karşısında ücretsiz yardım ve destek alabileceğiniz çok sayıda kuruluş ve kurum var.
6-İhracat yapmaya karar verdiğinizde de de yanınıza konuya hakim danışman,finansçı veya ortak almak sizin ihracatta kalıcı olmanıza katkı sağlar.
Lütfen korkmayın,çekinmeyin.
Ülkemizin çok sayıda ihracatçıya,sizin de gelecekte mutlaka ihracat yapmaya ihtiyacınız olacaktır.