PROJE / İŞ ve İHRACAT GELİŞTİRMEDE FİNANSMAN
 
Satışlarınız ve ihracat rakamlarınız mükemmel gelişiyor,büyümenize paralel olarak finansal çözümler geliştirebiliyorsanız sizi tebrik ediyoruz.Sizin yazının geri kalan kısmını okumanıza da gerek yoktur.
 
Şayet satışlarınız/ihracatınız beklentilerinize uygun şekilde gelişmiyor ve yeni projeler geliştirmede çekimser/kararsız kalıyor iseniz ve sizi kararsızlığa/çekimserliğe iten neden olarak da finansman sorunu en önemli sorun görünüyorsa,bu sorunun çözümünde sizlere elimizden geldiğince katkıda bulunmak istiyoruz.
 
Yerli bankalardan kredi kullanıyor ve borçlarınızı çeviremiyor,borçlar kısa vadede yoğunlaşmaya başlamış,bankalar kredi limitlerini arttırmada çekimser ve ek teminatlar istiyor .Bu tablo ile karşı karşıya iseniz,şirketiniz finansal anlamda yönetilmiyor ve yakın gelecekte de istenmeyen olayların ayak sesleri gelmeye başlamış demektir.
 
Neler yapılabilir?
 
1.BUSINESS PLAN:Yeni geliştirmeyi planladığınız veya halen yürütmekte olduğunuz proje/iş,ihracat için Business plan (iş planı/etüdü) yapıp,işin yapılabilir ve karlı olduğu anlaşıldığında finansal anlamda,ne zaman,ne kadar finansman gerekiyor ve bu finansmanın geri dönüşü bu kapsamda planlanmalıdır.Finansman gereksinimi de business plan içeriği kapsamında araştırılıp hayata geçirilmelidir.
 
2.BİLANÇO MİMARİSİ:Bilançolarınızda ve yönetim/ortaklık yapısı içinde bankaların beğenmediği fakat sizinle paylaşmadıkları ve sizin de farkında olmadığınız veya bankaların görmek isteyip de bilançolarınızda göremediği neler var,bunlar değerlendirilip,bilançolarınız/yönetim ve ortaklık yapınız bankaları rahatsız etmeyecek hale getirilmelidir.
 
3.DERECELENDİRME/RAITING:SPK tarafından lisans verilmiş Kredi derecelendirme ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi yapan şirketlerden birisine,şirketin kredi derecelendirmesi ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi yaptırılarak,eksik,noksan,hata ve yapılması gerekenler/yapılmaması gerekenler tespit edilerek,bunların hayata geçirilmesi hedeflenmelidir.
 
4.AUDIT:Bilanço rakamlarınız YMM tasdiki/denetimi gerektiren boyutlarda ise,bu denetimleri yasal prosedür yerine gelsin diye değil,bilinçli olarak seçeceğiniz YMM firmalarına veya uluslar arası özellik taşıyan bağımsız denetim şirketlerinden (international audit companies) birisine yaptırıldığında,elde edeceğiniz rapor bankalardan daha da bir yakınlık görmenizi sağlayacaktır.Bu denetimler öncesinde önemle hatırlatmak isterim,bu şirketlerin bilançolarınızda bulacağı kaçak ve/veya suç teşkil eden hususları da yetkili mercilere ihbar edebileceği de bilinmelidir.
 
Bu sıraladığımız iş kalemleri en basitinden en gelişmişine kadar belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleşebilecek bir süreçtir.İlk iki madde kapsamını gerçekleştirdiğinizde bile ,bankanızın size olumlu yaklaşımını fark edeceksiniz.
Diğer iki maddeyi de hayata geçirebilirseniz siz uluslararası kabul gören bir şirketsiniz demektir.Proje/iş ve İhracat geliştirmede finansal sorunlarınız artık mazide kalan hatıralar olmaya adaydır.