Bozankaya şirketi için vermiş olduğumuz  Proje geliştirme danışmanlık hizmetleri sonucu Romanya’da başarılı sonuç elde ettik.
 
Proje geliştirme danışmanlık hizmeti verdiğimiz,Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatçısı Bozankaya, Romanya’nın Timişoara şehri için 16 adet %100 alçak tabanlı tramvay üretecek. 24 adetlik ek opsiyon ile siparişin 40 adete tamamlanması bekleniyor.
 
Ankara’da elektrikli ticari araçlar ve raylı sistem araçları tasarlayan ve üreten Bozankaya, Romanya’nın Timişoara şehrinin açtığı 16 araçlık tramvay ihalesini kazandı. İhalede ayrıca 24 adetlik bir ek opsiyon bulunuyor. Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 18 ay içinde ilk teslimatların başlayacağı ihalede sözleşme süresi ise 48 ay.
 
Bozankaya’nın bu ihale kapsamında üreteceği yeni Timişoara tramvayları 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 170 yolcu kapasiteli olacaklar. Azami 70km/s hıza sahip olacak bu tramvaylar, %100 alçak tabanlı tasarım sayesinde yolcu iniş-binişlerinde büyük kolaylık sağlayacaklar. Bunlara ek olarak, yeni Timişoara tramvayları katanersiz olarak, batarya gücüyle 60 kilometreden fazla sürüş menziline sahip olacaklar. Bu sayede elektrik hatlarında arıza veya benzer durumlarda yeni Timişoara tramvayları hiç durmayacaklar. Ayrıca, 2021 Avrupa Kültür Başkenti Timişoara , tarihi bölgelerden geçişte kataner hatlarını kaldırılabilecek ve çevreyi rahatsız etmeden kesintisiz yer üstü raylı ulaşımı sağlayacak.
 
Bozankaya bu proje ile Türkiye’ye 33 Milyon Avroluk döviz girişi sağlayacak. Sözleşmede bulunan 24 adetlik ek opsiyonun kullanılması ile birlikte toplam ihracat 80 Milyon Avro’yu geçecek. Bu projenin hayata geçmesi ile Ülkemiz ihracatına katkıda bulunmaktan,Bozankaya şirketi için yeni bir pazara giriş sağlamaktan ve böylece uluslararası varlığını büyütmesine katkı sağlamış olmaktan dolayı mutluyuz gururluyuz.